Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mają do wyboru kilka opcji, jeśli chodzi o sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Tą podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Otrzymuje się ją automatycznie, co oznacza, że nie trzeba o jej wyborze informować fiskusa. Jeśli podatnik nie zgłosi do urzędu skarbowego, że wybiera inną niż powyższa formę rozliczania się, jest opodatkowany na zasadach ogólnych. Do wykazywania dochodów oraz przychodów służy tutaj księga przychodów i rozchodów.

W tym zakresie wyszczególnia się dwie stawki podatki, a mianowicie 18-procentową oraz 32-procentową (w zależności od osiąganego dochodu rocznego). W sytuacji, kiedy działalność gospodarcza staje się bardzo dochodowa, wymagana jest już pełna księgowość ? czyli, mówiąc innymi słowy, księgo rachunkowe (roczny przychód musi osiągnąć poziom co najmniej 1 mln 200 tys. euro lub równowartości tej kwoty w złotówkach). Zaliczki na podatek wpłacane są zwykle co miesiąc, chociaż podatnik może się zdecydować na system kwartalny ? z tym, że w takim przypadku zachodzi obowiązek poinformowania o tym fakcie urząd skarbowy.

Kiedy rok podatkowy się zakończy, podatnik musi złożyć roczne zeznanie podatkowe (służą do tego formularze PIT-36). Opodatkowanie na zasadach ogólnych ma te plusy, że podatnik może rozliczać się razem ze swoim współmałżonkiem. Nie wyklucza to także możliwości korzystania z ulg podatkowych (przykładowo na dzieci). Opisywana tu forma rozliczania się jest bardzo często spotykana.

ZOSTAW KOMENTARZ
Komentarz

*