Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z bardziej popularnych form aktywności zawodowej w naszym kraju. Osoby podejmujące się tego wyzwania muszą podjąć wiele ważnych decyzji z tym związanych. Jedną z nich jest wybór formy rozliczania się z urzędem skarbowym. Opcji do wyboru w tym zakresie jest kilka (każda z nich ma zarówno plusy, jak i minusy) ? wśród nich znajduje się między innymi karta podatkowa. Co trzeba wiedzieć na jej temat?

Zacząć należy od tego, że z tej formy rozliczania się z fiskusem nie skorzysta każdy przedsiębiorca. Tyczy się to jedynie małych firm o pozarolniczym profilu działalności. Przeważnie w rachubę wchodzą tutaj usługi świadczone na niewielką skalę, chociaż może to być także typowo handlowa działalność bądź też usługowo-wytwórcza. Prawo do skorzystania z opisywanej formy rozliczania się przysługuje również przedstawicielom wolnych zawodów. Zdecydowanie największym atutem karty podatkowej jest to, że płacony podatek jest zawsze tej samej wielkości. Z drugiej jednak strony należy go uiścić niezależnie od poniesionych kosztów ? nawet, jeżeli są one większe. Kolejny plus to taki, że ewidencja księgowa jest w tym przypadku maksymalnie uproszczona.

Podatnicy wybierające kartę podatkową muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Nie mogą nikogo zatrudniać ani na umowę zlecenie, ani na umowę o dzieło (jeśli chodzi o umowy o pracę, obowiązują limity). Ponadto przedsiębiorca może korzystać z usług tylko firm świadczących usługi specjalistyczne ? jak biura księgowe. Współmałżonek podatnika nie może prowadzić działalności w tym samym obszarze.

ZOSTAW KOMENTARZ
Komentarz

*