Na czym polega księgowość internetowa?

Na naszym rynku co i rusz pojawiają się nowe podmioty, które świadczą usługi z zakresu księgowości internetowej. Kto najchętniej z nich korzysta? Głównymi ich odbiorcami są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub małe firmy. Ze wspomnianych usług można korzystać na jeden z dwóch sposobów ? do przedsiębiorcy należy decyzja, na którą z wybranych opcji się zdecyduje. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Generalnie rzecz biorąc, w przypadku księgowości internetowej wyraźna jest przewaga zalet ? stąd bierze się jej po popularność.

Pierwsza ze wspomnianych opcji polega na tym, że podatnik ma w obowiązku przekazywać firmie faktury, a ona już sama zajmuje się kwestiami księgowymi. Działa to w mniej więcej taki sam sposób jak w przypadku tradycyjnych biur rachunkowych ? z tą różnicą, że wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Firmy takie oferują także doradztwo oraz pomoc, dostęp do tych usług klient ma o każdej dowolnej porze ? potrzebny mu jest tylko do tego komputer podłączony do Internetu.

Opcja druga polega natomiast na tym, że podatnik zaopatruje się w specjalne oprogramowanie komputerowe, sam wprowadza wszystkie niezbędne dane. Tego typu programy bardzo ułatwiają rozliczenia czy przygotowywanie deklaracji i zeznań dla urzędu skarbowego. Jest to opcja co prawda tańsza niż wyżej przedstawiona, niemniej jednak wymagająca większego zaangażowania ze strony przedsiębiorcy. W każdym bądź razie w obu przypadkach wskazane jest posiadanie elementarnej wiedzy z zakresu podatków i księgowości.


Posted in Porady księgowe and tagged , by with no comments yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*